Kock - heltidsanställning

Publiceringsdatum: 2025-04-05

Har du övervägt att arbeta inom hotell, restaurang, storhushåll-branschen? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som kock, à la carte hos G.F. Hotell och Konferens AB. G.F. Hotell och Konferens AB söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst tills vidare. Kolla in deras jobbannons för mer information.

Karlstad är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos G.F. Hotell och Konferens AB i rollen som kock, à la carte så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Låt G.F. Hotell och Konferens AB hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som kock, à la carte! Ansök seast måndag den femte maj 2025.


Jobbannons

Välkommen till ett av Värmlands största hotell- och konferensanläggningar. Detta familjeägda hotell med 163 rum ligger i Karlstad, 3 kilometer norr om citykärnan mellan villaområden, älv, sjö, skog och E18. Här har berättelser skapats sedan sjuttiotalet, något som avspeglas i vår atmosfär och utbud. Här står alltid personlig service i fokus, dag som natt. Vi erbjuder vistelsepaket med logi, mat, konferens, event, sport och kultur. Hos oss har gäster fri parkering och tillgång till el-laddstolpar. Sommartid förvandlas hotellet till ett sommaroas för familjen med uppvärmd utomhuspool, poolbar. Vi erbjuder stora och små konferenslokaler där den största har plats för 400 personer. Totalt har vi 9 konferenslokaler.

Som kock hos oss kommer du arbeta med både á la carte-servering och bufféservering.

De egenskaper som vi värderar hos vår personal är:

  • Flexibel
  • Kreativ
  • Självgående

Du ska kunna jobba i ett team och vara van att arbeta utefter HACCP, livsmedelslagar samt rutinlistor.

Vi erbjuder en heltidstjänst på en arbetsplats som har kollektivavtal, med stor variation av arbetsuppgifter. Våra kockar varierar mellan att arbeta på vår populära lunchbuffé, kvälls-á la carte samt bokade sällskap.

För att arbeta hos oss krävs att du är villig och medveten om att arbetstiderna varierar mellan dag- och kvällspass. Har du tidigare erfarenhet av att jobba på hotell är det ett plus!

Du ska vara utbildad kock, och det är ett krav att du ska kunna tala, läsa och förstå svenska.

I din tjänst kommer du tillsammans med resten av köksteamet arbeta varierande med uppgifter som lunchbuffé, á la carte samt större middagar i både bufféform och som tallriksservering. Du ska förstå att på ett konferenshotell kan dagarna variera kraftigt, och så även dina arbetsuppgifter.

Du arbetar under F&B Manager och köksansvarig.

Start från och med maj.

Vi tar enbart ansökningar via angiven mail i annonsen.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnG.F. Hotell och Konferens AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5566489588
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeKock, à la carte
YrkesområdeHotell, restaurang, storhushåll

Ansökan

G.F. Hotell och Konferens AB söker en person till denna tjänst som kock, à la carte med placerings i Karlstad. Om det låter intressant att arbeta som kock, à la carte hos G.F. Hotell och Konferens AB skickar du in din ansökan senast 2025-05-05.

Källa: Arbetsförmedlingen

Relaterade jobb

Kockar till sommarsäsongen 2025 - Säsongsanställning

Julins Restaurangverksamheter AB söker tre personer till tjänsten som kock, à la carte i Karlstad.

2025-04-15

Mer info

Kock

Hotel Fratelli AB söker en person till tjänsten som kock, à la carte i Karlstad.

2025-02-13

Mer info

Vi söker en erfaren Linux systemadministratör/IT-tekniker!

PSIAG Scandinavia AB söker en person till tjänsten som it-tekniker/datatekniker i Karlstad.

2025-03-27

Mer info